Introduction

Brick is the most commonly used building material and used for constructing walls, roofs, paving floors, etc. The term brick is referred to as a rectangular unit composed of clay. Bricks are available in different classes and sizes. The sizes of brick may vary according to the region. To know about Brickwork calculation learn some basic info on Bricks.

Classification of Bricks

Bricks are usually classified into two types
Fired brick and Non fired brick. and they are further classified into three classes based on the quality of brick. “First Class, Second Class and third-class bricks.”

Composition of brick

Alumina:- A good class brick consists of 20-30% of Alumina. Excess of Alumina in clay makes the brick crack and wrap on drying.

Silica:- In general, bricks are made with 50-60% of Silica in it. Excess of Silica in brick makes the brick to brittle.

Lime:- Brick consists of 0.8-2% of Lime in it. Excess of lime in brick may cause to melt and distort during burning.

Other constituents:- Magnesia, Sodium, potassium, manganese and iron oxide.

In this article, I will discuss how to calculate bricks, cement, and sand in brick masonry. So let’s get started.

Assuming,

1- Volume of brickwork = 1 m3

2- Grade of mortar = 1:6 (cement : sand)

3- First class brick (190 mm x 90 mm x 90 mm)

4- Thickness of mortar = 10 mm = 0.01 m

No. Of Bricks

No. of bricks = (Volume of brickwork / Volume of one brick with mortar)

Volume of one brick without mortar = 0.19×0.09×0.09 = 0.001539 m3

Volume of brick with mortar = (0.19+0.01) x (0.09+0.1)x (0.09+0.1)

= 0.2×0.1×0.1 = 0.002 m3

No.of bricks = 1.0/ (0.002) = 500

Consider 10% to 15 % bricks as wastage.

∴ Total no. of bricks = 500 + (10 x 500 )/100 = 550

Quantity Of Mortar

Volume occupied by bricks = No. of bricks x Volume of one brick

Volume of bricks = 500 x 0.001539 = 0.7695 m3

Volume of mortar = Volume of brickwork – Volume of bricks

∴ Volume of Mortar = 1.0 – 0.7695 = 0.2305 m3

Quantity Of Cement

Cement = (Dry volume of mortar x Cement ratio)/ Sum of the ratio

Dry volume of Mortar = 1.54 x 0.2305 = 0.35497 m3 (54% increment due to volume shrink after adding water)

Cement= (0.35497 x 1) / (1+6) = 0.35497/7= 0.05071 m3

Cement = 0.043795 x 1440 = 73.0224 kg

∴ No. of cement bags = 73.0224 / 50 = 1.45 bags (1 bag cement contains 50 kg cement)

Quantity of Sand

Sand = (Dry volume of mortar x Sand ratio)/Sum of the ratio

Sand = (0.35497 x 6)/7 = 2.12982/7 = 0.30426 m3

∴ Sand = 0.30426 x 35.3147 = 10.7448 cft.

Summery

Number of Bricks = 550

Cement = 1.45 bags of 50 Kg

Sand = 0.30426 m3 or10.7448 cft.

Share this
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *